Darek Świtała MetalHammer - sierpień 2001


Od premiery Fetish minęło już trochę czasu. Z perspektywy czasu - jak oceniacie ten album. Czy jest coś co chcielibyście zmienić w związku z tą płytą?

Uważam, że płyta Fetish muzycznie wygląda właśnie tak jak sobie tego życzyliśmy. Przede wszystkim prezentuje ona nasze nieco inne podejście do muzyki. Niektóre utwory znajdujące się na tym albumie stanowią moim zdaniem swoisty wyłom stylistyczny, w porównaniu z wcześniejszą naszą twórczością. Pociąga to za sobą rozbieżność w opiniach ludzi, którzy nas słuchają - i bardzo dobrze. Cieszy mnie fakt, że przy czwartej płycie potrafimy zaskoczyć czymś nowym. Myślę, że w tej chwili udało mi się już nabrać dostatecznego dystansu do tej płyty i mogę raz jeszcze powiedzieć, że jest to nasz najlepszy album. Jedyne, co mnie drażni to błędy, które znalazły się we wkładce. Zresztą ten temat poruszałam już parokrotnie w wywiadach, między innymi dla MH.

Czy uważacie się za przedstawicieli rocka gotyckiego?

Zawsze myślałam, że taki podział jest czasami potrzebny, aby mniej więcej wiedzieć, w jakim nurcie porusza się dany zespół. W tej chwili jednak staramy się odciąć od klasyfikacji typu metal czy gotyk. Widząc upór i zaślepienie, z jakim pewni ludzie dochodzą swoich racji nie uważam, aby takie zaszufladkowanie było nam potrzebne. Teraz, gdy Artrosis ma swoją wypracowaną pozycję, nie mam zamiaru tłumaczyć jednemu czy drugiemu "guru" muzycznemu, dlaczego mówimy, że gramy gotyk skoro nie gramy jak np. Bauhaus. Nie uważam, że Fetish jest płytą ewidentnie gotycką, a tym bardziej metalową. Zgadzam się, że w naszej twórczości można odnaleźć zarówno elementy metalowe jak i gotyckie, ale przecież nie tylko. Jesteśmy poszukującym bandem rockowym (he, he)

Na pewno docierały do Was opinie fanów na temat albumu - czy pamiętacie jakieś najbardziej skrajne?

Istotnie, Fetish jest chyba najbardziej kontrowersyjnym albumem i wzbudza duże emocje wśród naszych fanów. Zdarza się, że dostajemy maile o treści, "co się stało z Artrosis, gdzie te wiatry i dzwony jak na pierwszej płycie?". Z drugiej strony bardzo często widuję recenzje takie jak "jakoś wcześniejsze dokonania płytowe tej grupy nie zrobiły na mnie wrażenia (...) A tu proszę - człowiek uczy się całe życie. "Fetish" to naprawdę bardzo zgrabna i ładna muzyka". Cieszy mnie to, że udało się nam nieco zmienić swoje oblicze. Być może oznacza to odcięcie się od części fanów, ale to już nie nasz problem. Ciągle podkreślamy to, że dla nas najważniejszy jest rozwój i samorealizacja. Szkoda, że nie wszyscy potrafią to zrozumieć. Nie staramy się za wszelką cenę tworzyć utworów, które byłyby zbliżone do tych z pierwszej płyty, a wierzcie, że potrafilibyśmy. Wiem, że wiele osób właśnie "Ukryty wymiar" uważa za nasz najlepszy album. Ja jako twórca zupełnie się z tym nie zgadzam.

Co się wydarzyło w Artrosis od momentu wydania Fetish? Graliście jakieś koncerty?

Owszem, zagraliśmy kilka koncertów, jednak na prawdziwą trasę koncertową nastawialiśmy się po wakacjach. Tradycyjnie pojawiliśmy się na festiwalu Castle Party, który jest dla nas jak i wielu innych zespołów chyba jednym z ważniejszych koncertów w roku. Po raz drugi wystąpił z nami Marcin Jędrzejczak (klawiszowiec Nekropolis) zastępując Macieja. Niektórzy może pamiętają go z Castle Party 98. Wówczas jednak grał u nas na gitarze zastępując ówczesnego gitarzystę, który w tym czasie odbywał służbę wojskową. W związku z tym pojawiło się mnóstwo plotek, z czego większość mija się z prawdą. Maciej ciągle jest naszym klawiszowcem i zamierzamy nagrać razem jeszcze 34 płyty (he, he ...). 

Trasa koncertowa dopiero przed Wami. Czego możemy się spodziewać? Jakieś specjalne zmiany w repertuarze?

Zmiany nie będą drastyczne, lecz zamierzamy urozmaicić nieco nasz repertuar. Na pewno pojawią się utwory z naszej najnowszej płyty Fetish, w tym mój ulubiony Samuel, który mieliśmy już okazję przetestować na Castle Party'2001. Poza tym sięgniemy po utwory starsze, które jednak do tej pory sporadycznie pojawiały się na naszych koncertach. Chcielibyśmy, aby trasa promująca Fetish różniła się pod względem repertuaru od zeszłorocznej trasy z Anathemą. 

Z kim pojedziecie w trasę?

Na dzień dzisiejszy planowane są koncerty, które odbędą się w pierwszej połowie października i obejmą dwanaście miast. Towarzyszyć nam będą Aion oraz Asgaard. 

Z informacji z wytworni płytowej wiem, że na Zachodzie - zwłaszcza w Niemczech i we Francji jest duże zainteresowanie Waszą muzyką. Czy możecie powiedzieć kilka słów na ten temat?

Z tego, co się dowiedziałam, album Fetish bardzo spodobał się w Niemczech i jest tam uważany za naszą najlepszą płytę. Żaden poprzedni nie uzyskał tak wysokich not, więc mam nadzieję, że uda nam się zagrać tam kilka koncertów. Niestety z chwilą odejścia od Hall Of Sermon nasza promocja poza granicami Polski okazała się bardzo nieudaczna. Teraz próbujemy to naprawić, a zaowocowało to propozycją zagrania w Belgii, gdzie będzie nas można zobaczyć15 września ( Bruksela). Liczne propozycje koncertowe docierają do nas również z Francji oraz Meksyku.

Czy planujesz wydanie płyty solowej? Od dłuższego czasu krążą takie informacje...

Istotnie, jakiś czas temu powstał projekt o nazwie roboczej Collapse w którym ja i Grunthell się udzielamy i wkrótce chcemy zrobić coś tym kierunku. W tej chwili mamy praktycznie gotową płytę demo ale jeszcze nie jestem do niej przekonana więc prawdopodobnie będziemy musieli nad nią trochę popracować. Będzie tam dużo elektroniki, ale i jednocześnie dużo "czadów", zastanawiam się także czy nie zaśpiewać po niemiecku - myślę, że byłoby to dość ciekawe i oryginalne.

Podobno z zawodu jesteś nauczycielką...

Niestety z samego grania ciężko jest się utrzymać, dlatego zdecydowałam się na podjęcie pracy. Poza tym nie ukrywam, że bardzo to lubię.

A czego nauczasz?

Oczywiście biologii... ha, ha

Czy uczniowie Cię nie rozpoznają? 

Pewnie! Zwłaszcza ci starsi. Czasami przynoszą płyty do podpisania, robią zdjęcia a cała reszta "rady pedagogicznej" nie wie o co chodzi. To jest dopiero jazda!

Kilka słów dla tych, którzy nie znają Artrosis a powinni. 

Myślę, że kopalnią wiedzy na temat zespołu jest nasza strona internetowa http://artrosis.rockmetal.art.pl, która jest regularnie aktualizowana. Zawiera ona biografię, zdjęcia, próbki mp3, wywiady, terminy koncertów, recenzje itd. Bardzo użyteczny jest ArtrosisNewsLetter rozsyłany do wszystkich zainteresowanych za pośrednictwem emalia, z którego można dowiedzieć się o wszystkim, co się dzieje wokół Artrosis. 


 

Powrót